Prace saperskie z nadzorem
Blog
Na czym polega nadzór saperski?
Mimo że od czasów II wojny światowej minęło blisko 80 lat, na terenie naszego kraju wciąż znaleźć można niebezpieczne pozostałości działań militarnych. Saperzy nieustannie wykrywają groźne materiały, stąd popularność tzw. nadzorów saperskich nie budzi powszechnego zdziwienia. Czym w praktyce jest taki nadzór i w jakich przypadkach może okazać się niezbędny? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym jest metoda wybuchowa w rozbiórkach i kiedy można ją stosować?
Rozbiórka jest nieodłącznym elementem procesu budowlanego, a metoda wybuchowa jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów jej realizacji. W niniejszym artykule przedstawimy przebieg metody wybuchowej w rozbiórkach oraz wskażemy kiedy można ją stosować i jakie są jej zalety.
Kto może podjąć się prac saperskich?
Prace saperskie to specjalistyczne prace związane z rozpoznawaniem, zabezpieczaniem i likwidowaniem niebezpiecznych ładunków wybuchowych i niewypałów. Saperzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie znajdują się ładunki wybuchowe, a także za ochronę ludzi i mienia przed skutkami eksplozji. Sprawdź, kto może wykonywać prace saperskie i co wchodzi w zakres usług saperskich.
Jakie niewypały stanowią realne zagrożenie?
Niewypały to inaczej naboje, które nie zostały odpalone pomimo stworzenia odpowiednich warunków do użycia. Przyczyną niewypałów może być wada produkcyjna amunicji, zawilgocony proch, czy zatkany przewód zapłonowy. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, co zalicza się do szczególnie niebezpiecznych niewypałów i jak należy z nimi postępować. Życzymy udanej lektury.
Jakie pozwolenia są konieczne przy pracach wyburzeniowych?
Prace rozbiórkowe należą do niebezpiecznych czynności i wymagają dużego doświadczenia oraz wiedzy technicznej. Mają one na celu wyburzenie danego obiektu przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i stosowaniu się do obowiązujących przepisów prawnych. Z poniższego wpisu dowiesz się jakie pozwolenia należy uzyskać przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych i kiedy są one niezbędne. Zapraszamy do lektury.
Jak prawidłowo przeprowadzać wyburzenia kominów?
Komin powinien działać prawidłowo. Jeśli jednak jest uszkodzony, modernizacja nie jest możliwa. Staje się bezużyteczny do domowników, należy go wyburzyć i postawić nowy. Usługami zajmują się wyspecjalizowane firmy.
Jakie są koszty rozminowania terenu?
Usługi rozminowana terenu mogą kojarzyć się z dawnymi czasami, usługami realizowanym w krajach, gdzie prowadzone są działania wojenne. Jednak nic bardziej mylnego. Do dziś w ziemi znajdowane są pociski, niewybuchy, amunicja, a nawet miny, które są pozostałością przechodzących przez teren naszego kraju wojsk różnych nacji. Dlatego podczas prac budowlanych lub innych prac ziemnych konieczne może być rozminowanie terenu.
Jak długo trwają prace nad rozminowaniem terenu?
Mimo tego, że II Wojna Światowa zakończyła się już dość dawno temu, w Polsce cały czas można napotkać na różne niewybuchy z tamtych czasów. Taka sytuacja może pojawić się na przykład wtedy, gdy wykonywane są prace budowlane albo różnego rodzaju wykopy. Wynika to z faktu, że najczęściej niewypały znajdują się właśnie w ziemi. Dziś chcemy jednak zastanowić się nad tym, jak długo mogą trwać prace nad rozminowaniem terenu.
Jak oszacować czy na terenie znajdują się niewypały?
Odkrycie na terenie planowanej lub prowadzonej inwestycji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych jest wciąż możliwe, a liczba operacji neutralizacji niewybuchów i niewypałów utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo iż od zakończenia działań wojennych minęło już ponad 75 lat.
Jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu?
Moment rozpoczęcia prac budowlanych zawsze jest bardzo wyczekiwany. Jednak chwila to może okazać się też bardzo groźna, gdy w toku prac ziemnych pracownicy natrafią na niewybuch, czyli bombę, której w czasie wojny nie zdetonowano i leżała przez wiele lat.